Hlavním principem těchto metod je napravit přirozený tok energie v těle a tím navrátit rovnováhu a zdraví. Způsob výběru záleží na typu problému, popř. na výběru dle přání klienta.
Akupunktura
Akupunkturní dráhy tvoří síť drah, ve které proudí energie Qi [čchi]. Prostřednictvím těchto drah ovlivňujeme tělo (a tím i zdravotní stav), aby se průtok energie zharmonizoval a Qi mohla volně proudit. Terapeut aktivuje dráhy přes akupunkturní body, které leží na příslušných drahách (ale i mimo ně), tím dá tělu impulz k regulaci.
Akupunkturní dráhy jsou různě propojeny a větveny, aby každá část organismu byla zásobována energií Qi (a krví). Propojují horní a dolní části těla, povrch a nitro, pravo-levo a spojují hlavní orgány (které dle čínské medicíny řídí tělo) s ostatními částmi těla (které mají dané orgány „na starosti“). Protože je tělo propojeno, lze například bolesti hlavy uvolňovat ovlivněním bodů na nohou, apod. Dále jsou ve starých textech popsány i hlubší vrstvy organismu (tzv. mimořádné dráhy), prostřednictvím kterých lze ovlivnit zejména psychiku.
Moxa (požehování)
Jedná se o doutníky (nebo malé kužílky) z pelyňku, které se zapálí a používají k prohřátí akupunkturních bodů nebo oblastí. Vhodné jsou zejména pro stavy nedostatku, pro zimomřivé osoby, při oslabení nebo při „zasažení“ chladem zvenčí (prochladnutí, nachlazení, viróza,….) Nejčastěji se moxuje bod Ming Men (na bederní páteři v úrovni pupku), Guan Yuan (v podbřišku 4 prsty pod pupkem), Zu San Li (na noze na bérci pod kolenem).
Baňkování
Přisávání skleněných (nebo bambusových) baněk na kůži je vhodné zejména pro stavy nadbytku, horkokrevné osoby, vylučuje škodlivinu při akutním vnějším napadení (např. vypuštění horka), reguluje tok energie Qi a krve, zmírňuje bolest, odstraňuje stagnace a svalové spasmy, prokrvuje danou oblast.
Dále lze tělo ovlivňovat i dalšími metodami – masáže, akupresura, „energetické“ masáže, Guasha.